با پردازنده جدید شرکت AMD آشنا شوید؛ Ryzen آمده است که بماند

0
5

در حالی که اینتل در نمایشگاه CES 2017 یکی از فعال ترین کمپانی ها بود و با میزبانی از کامپیوترهای مختلف با استفاده از پردازنده های نسل هفتم خود توانست سر و صدای زیادی به پا کند، اما شرکت رقیب آن یعنی AMD هم بیکار ننشست و با معرفی پردازنده مرکزی Ryzen خود توانست با اینتل مقابله کند. در ادامه با Dakeit همراه باشید.

Ryzen نسبت به معماری پیشین شرکت AMD که Excavator نام دارد، از بهبود های قابل توجهی بهره می برد؛ در این محصول از چیپ های جدید Zen استفاده شده که به طور دقیق ۴۰ درصد بهبود در علملکرد آن ها وجود دارد. این میزان بهبود، نسبت به آنچه اینتل با پردازنده های نسل جدید خود به کاربرانش ارایه می دهد، بسیار بیشتر و چشمگیرتر است، خصوصاً که توجه اصلی اینتل در پردازنده های جدیدش به این موضوع بوده که استفاده از آن ها موجب بهره وری بیشتر باتری گوشی ها شود و به سطح عملکرد خود پردازشگر چندان پرداخته نشده است.

اما این محصول دستاوردی بزرگ برای AMD به حساب می آید، چرا که ظاهراً قرار است معماری پردازنده جدید Zen این شرکت حداقل تا ۴ سال دیگر ماندنی باشد.

این خبر اولین بار در جریان نمایشگاه CES 2017 به گوشی رسید، جایی که مدیر ارشد بخش گرافیک و محاسبات AMD و مدیر اجرایی آن، جیم اندرسون، در خصوص معماری جدید سخن گفت.

او در صحبت هایش به مقایسه پردازنده های اینتل با AMD پرداخت و گفت: اینتل روندی تیک-تاکی را طی می کند، اما AMD و به خصوص معماری پردازنده Zen تنها به صورت تاک، تاک، تاک پیش می رود.

در حالی که ما عادت داریم که اینتل هر دو سال یکبار از معماری ای جدید رونمایی کند، آمار رقیب آن یعنی AMD بیانگر این موضوع است که ۳ الی ۴ سال برای تولید یک معماری جدید زمان نیاز دارد. معماری های Opteron و Athlon از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ دوام داشتند و معماری K10 این شرکت نیز توانست از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ ماندگار باشد.

مهم ترین ویژگی معماری Zen و پردازنده Ryzen این است که به جز سرعت پردازش بالا، قادر است تشخیص دهد که کدام داده را پردازش کند. به این عملکرد، “پیش بینی شاخه ای” گفته می شود.

به نظر می رسد که پردازنده Ryzen در سال میلادی جاری، در قطعات زیادی به کار رود و این موضوع می تواند به بیشتر شدن ارزش سهام AMD منجر شود. بسیاری از شرکت های تولید کننده مادربورد اعلام کرده اند که در قطعات خود از این پردازنده استفاده خواهند کرد، و نه پردازنده های اینتل.

این رقابت بسیار مثبت است و AMD به این اطمینان دست یافته که تا ۱۰ سال دیگر می تواند هم چنان به عنوان یکی از تولید کنندگان موفق قطعات سخت افزاری معرفی شود.

منبع: DIGITALTRENDS

ارسال یک دیدگاه